Rinoplasti

Rinoplasti Ameliyatı Öncesi ve Sonrası: Bilmeniz Gerekenler

Rinoplasti, burun estetiği ameliyatı olarak da bilinir ve burun şeklini değiştirmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu ameliyat, burnun şeklini, boyutunu, burun deliklerini, burun ucu ve burun sırtını değiştirmek için yapılabilir. Rinoplasti ameliyatı öncesi ve sonrası dönemleri biraz stresli olabilir, ancak doğru bilgi ve hazırlık ile başarıyla atlatabilirsiniz. Bu blog yazımızda, rinoplasti ameliyatı öncesi ve sonrası süreci hakkında bilmeniz gerekenler hakkında bilgi edineceksiniz.

Rinoplasti Ameliyatı Öncesi

Rinoplasti ameliyatı öncesi hazırlık, ameliyatın başarısı için oldukça önemlidir.

Ameliyat öncesi dönemde, sigara ve alkol tüketimini bırakmanız önerilir, çünkü bu maddeler kan akışını etkileyebilir ve iyileşme sürecinizi olumsuz etkileyebilir. Ayrıca, aspirin gibi kan inceltici ilaçları kullanmayı bırakmanız gerekebilir, çünkü bunlar ameliyat sırasında kanama riskini artırabilir. Ameliyattan önce, cerrahınızın önerdiği tüm hazırlıkları yapmanız önemlidir.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası

Operasyon sonrası 2 gün boyunca saat başı 10-15 dakika soğuk tatbiki yapılmalıdır. Operasyondan sonra 2 gün hızlı bir şekilde şişme ve morluklar oluşabilir ve bunlar daha sonraki gün yavaş yavaş iyileşmeye başlar.

Sigara iyileşme sürecini olumsuz etkileyeceği için ameliyat sonrası kullanılmaması gerekmektedir. Operasyon sonrası topla yapılan sporlar 3 ay yapılmamalıdır ve 3 ay gözlük kullanılmamalıdır. Burun olası darbelere karşı mutlaka korunmalı ve dikkat edilmelidir.

Hasta 2 ay sauna hamam havuz ve denize girmemelidir. 3 ay boyunca cilt bakımı yaptırmaması tavsiye edilir. Ameliyatın ilk haftası zor yenilen yiyecekler yüz kaslarını zorlayacağı için yememesi tavsiye edilir.       

Leave Reply